Історія ванни

Тут ми зустрічаємо ранок і відпочиваємо після напруженого трудового дня, тут влаштовуємо романтичні вечори. І просто змиваємо з душі і тіла негативну енергію. Їй більше 5 тисяч років, але виглядає вона так само, як і колись, - як не дивно, за всю історію її існування люди і не подумали змінити просту і геніальну конструкцію. Ім'я незамінним винаходу людства - ванна. Сьогодні вона є в кожному будинку, і дивно навіть уявити, як можна жити без неї. Але ж колись ванна була привілеєм лише знатних і багатих. Втім, про все по порядку.

Змучені побутовими незручностями жителі радянських комуналок, мабуть, сильно здивувалися б, дізнавшись, що ще 5 тисяч років тому в стародавній Індії керамічна ванна стояла в кожному будинку. Уже в давнину люди оцінили цілющі властивості води. «Цілюще потік води, вода охолоджує жар лихоманки, цілюща від усіх хвороб» - йдеться в священних індуських книгах «Наука життя», які налічують 2 тисячі років до нашої ери.

Але особливого розквіту культ води досяг в Стародавньому Римі. Ванні кімнати були в багатьох приватних будинках, працювали і громадські лазні - «терми». До послуг древніх римлян тут були басейни з холодною і гарячою водою, кімнати з індивідуальними ваннами, парильні, масажні кабінети. У римських термах панувала виняткова розкіш. Предмети побуту виготовлялися з дорогоцінних або напівдорогоцінних металів. До нас дійшли відомості про золотих і срібних рукомийниках в термах Діоклетіана. Там же було встановлено дві тисячі крісел з білосніжного мармуру. Мармур химерних кольорів і відтінків йшов на обробку підлог, стін, басейнів і ванн. Ванни іноді виконувалися з бронзи і підвішувалися на масивних ланцюгах до стелі як гігантські гойдалки.

За 200 років до н.е. в Римі існувало близько 1000 терм! Вони споруджувалися за наказом імператорів і носили їх імена. Особливо славилися терми імператора Каракалли - в кожній з них одночасно могли митися 2300 чоловік. Але, як то кажуть, не «милом єдиним», люди приходили в терми не тільки митися - вони відпочивали, слухали лекції філософів і прогулювалися по садам внутрішніх двориків лазень. При термах були масажні кімнати, майданчики для фізичних вправ і змагань, для відпочинку, для народних зборів і навіть бібліотеки. Тут же відбувалися бенкети, театральні вистави, влаштовувалися художні виставки, читання, торгівля різними товарами.

А ось стародавні греки навіть придумали спеціальну богиню для миття - Гігею (або Гігію), яка «відповідала» за прийняття ванн і цілу систему процедур, з цим пов'язаних. Термін «гігієна» пов'язаний саме з цим персонажем. На півночі Греції, на місці Олімпії, були виявлені ванні кімнати, оброблені плиткою, і басейни зі стоком. Судячи з форми знайдених басейнів, купальники швидше за все сиділи, опустивши ноги в заглиблення у нижній частині басейну. Можливо, такий звичай був наслідком поширення ідей Гіппократа, який стверджував, що сидіти у ванній корисніше, ніж лежати. До речі, використання гарячої води вважалося справою жінок, чоловіки здебільшого воліли холодний душ. Для цієї мети існували спеціальні мармурові резервуари близько 76 см у висоту.

А ось у дворі Храму ізраїльського царя Соломона знаходилося «мідне море» і 10 мідних умивальниць на підставках. «Море» являло собою 2-метровий басейн з полірованої міді, 4,6 м в діаметрі і 7,7 см в товщину. Він знаходився на спинах 12 мідних волів, що розташовувалися чотирма групами по троє. Біблійні вчені підрахували, що вага «моря» становив 33 тонни, однак підтвердити ці дані неможливо. Басейн був розташований біля «Водних воріт» храму і поєднувався з системою водопостачання за межами комплексу.

До речі, одна з перших бронзових ванн була знайдена під час розкопок Помпеї. Так що жителі цього канув в лету міста могли втішатися хоча б тим, що йшли на той світ, як годиться, тобто помитими.

Саме такої думки дотримувалися в середньовіччі, крім того, купання вважалося гріхом, а догляд за тілом розглядався в той час як один із проявів язичництва. Священики говорили: «Баня - місце більш ганебне, ніж театр». Тому милися люди рідко і неохоче. Середньовічні бруднулі на час призупинили банно-пральний прогрес. На зміну золотим, срібним і мармуровим римським ванн прийшли вульгарні дерев'яні цебра, куди відрами наливали гарячу воду, в цілях економії оной милися в цебрах по двоє, а то і більше, воду при цьому не змінювали. І навіть така дерев'яна цебер була для середньовічних жителів предметом розкоші, її брали напрокат, передаючи з хати до хати, щоб помитися, приблизно, раз на місяць.

Кілька поправили справу хрестові походи: хрестоносці запозичили на Сході турецькі лазні. Але оскільки відвідування цих закладів вважалося аморальним, а вчення про благотворну дію бань на організм в Західній Європі було забуто, особливою популярністю лазні не користувалися.

Втім, незабаром людям довелося поплатитися за епоху немитими - міста і цілі країни охопили епідемії інфекційних захворювань. З початком епідемій чорної чуми, холери, сифілісу та інших хвороб громадські лазні знову закрилися. У середині XIV ст. епідемія чуми забрала 25 мільйонів життів. У XV ст. епідемія сифілісу змусила закрити більшість громадських лазень, а ванни стали застосовуватися лише в якості медичної процедури. Причому для цього знадобилися спеціальні урядові укази, роз'яснювальні заходи і значні зміни в релігійних настроях. Тільки в кінці ХVII століття, коли було доведено, що прийняття ванн допомагає лікувати багато хвороб, люди знову почали приймати регулярні ванни. І ось в XVIII в. в Європі знову почали митися. Відвідування лазні стало грати і соціальну роль: там можна було не тільки зробити гігієнічні процедури, але відвідати лікаря, дантиста, перукаря, шлюбного агента.

Пізніше в Англії, в роки правління королеви Вікторії, сидячі металеві ванни встановлювали прямо в спальнях, поблизу камінів. А блискуча нікелем і білої кахельною плиткою ванна стала типова в будинках тільки XX століття.

А ось Схід - повна протилежність Заходу. Китайці і японці відрізнялися охайністю, бачачи в ній одну зі складових буддійської релігії. Інша справа, що з тієї ж причини у них було відсутнє мило, адже технологія його виготовлення вимагала використання тваринного жиру. Японці винайшли фуро, яку одні вважають лазнею, а інші ванною. Фуро - це бочкоподібна ємність, під якою встановлювалася невелика дров'яна піч. Усередині ємності - лавочка. На лавочці в напівсидячому положенні розташовувався людина. Рівень води в бочці такий, щоб область серця перебувала над водою. На голову надягала прохолодна волога шапочка. Після процедури, яка триває 4-5 хвилин, пропонується насухо розтертися і полежати на кушетці. Можна закутатися в вовняна ковдра, щоб благодатний процес потовиділення продовжився. До речі, купувати сидячу ванну, яку не так давно примусово ставили в радянських малогабаритних квартирах, тепер багато хто воліє звичайної. Однак не всі знають, що прапрабабусею цієї ультрасучасної сталевий ванни є традиційна японська глибока сидяча ванна.

Змінюються покоління, зникають цивілізації і з'являються на карті нові країни, і тільки ванна є, була, і ми впевнені, буде завжди. Чи не підвладна вона віянням примхливої ​​моди, війнам і революціям, але кілька видозмінювалася під впливом прогресу.

Перша ванна була керамічної - підтвердження того керамічна ємність для купання, знайдена в Індії, вдумайтеся, 5 тисяч років тому! Молодші сестри цією ванною, віком «за все» 2,5 тисячі років, виявлені і на Криті. Уже тоді за формою вони дивно нагадували сучасні.

У Римі до ванн було особливу повагу, тому виготовляли їх з дорогого дерева, мармуру або бронзи; природно, для такої розкоші покладалася і спеціальна кімната.
Кілька незручною була процедура прийому ванни у греків. Так як до стоку вони ще не здогадалися, доводилося спочатку заливати воду відрами, а потім вичерпувати її. Хоча ось парадокс: вже тоді каналізація існувала! Під час розкопок міста Мохенджо-Даро, на території Пакистану (3-2 тисячоліття до н.е.), виявилося, що не тільки в кожному будинку цього міста були спеціальні кімнати для обмивань і туалети, але й під містом тяглися труби та жолоби унікальною каналізаційної системи.

Зате греки відігралися в наступному пункті - саме цієї невгамовної нації належить перша подоба душа - вода лилася через дерев'яна або кам'яна ситечко, так після спортивних занять купалися в грецьких гімназіях.

До речі, в бундючною Європі до використання каналізації дійшли ой як не скоро. Ще в середні століття ванна тут представляла велику круглу або овальну дерев'яну діжку або цебер, куди відрами заливали воду і в цілях економії залазили в них по черзі всією сім'єю або по дві особи відразу, не гігієнічно, звичайно, зате романтично-то як! Трохи пізніше європейці придумали спеціальної форми ванну у вигляді чобітка: гаряча вода в ній довго не остигала.

Наступний крок можна назвати скоріше не прогресом, а регресом - від Ванн чобітків і дерев'яних корит європейці перейшли до витонченим і дорогим .... тазиком! Ванн в будинках аристократів не було і в помині, замість них - умивальний прилад, що складається з глечика і тазика, які розміщувалися в спальнях на спеціальних умивальних столиках або особливих чепурних стійках: на верхній полиці - поглиблення для тазу, на нижній - глечик, а збоку - витончений кронштейн для рушника.

Що стосується перших виробників, то промислове виробництво металевих ванн в Європі налагодив французький казаняр Левель, що жив в 17-му столітті. Він же придумав спеціальну колонку для підігріву води, яка довгий час була поза конкуренцією.

Кінець 19 століття ознаменували ванни з міді, відполіровані до блиску або майстерно оброблені червоним деревом, втім, дозволити собі їх могли лише найзаможніші європейці.

Але монополія на комфортне миття зберігалася недовго - 19 століття уславився століттям чавуну. Саме в другій його половині, завдяки промисловому прогресу, масово з'явилися чавунні ванни. Чудеса марнотратства демонстрував світу Радянський союз, де не тільки дитячі іграшки виготовлялися із заліза, а й навіть ванни були чавунними.

До речі, веселі 70-е подарували світові не тільки хіпі і міні-спідниці, увійшли в історію світової сантехніки і яскраво оформлені ванни строкатих 70-х років.

Далі історія розвитку ванн знову призупинилася. Багатоквартирні панельні будинки і малогабаритні санвузли не давали простору для душа.

«Сплячка» закінчилася лише в кінці 20 століття, за що спасибі хімікам. Саме початку виробництва полімерів зобов'язаний новий виток еволюції у виробництві ванн. Напевно середньовічним європейцям з їх дерев'яними балії подібне навіть і не снилося - ванни із пластику, склопластику, шаруватого пластику, вініпласту і, звичайно, з акрилу. Останні зараз переможно крокують по світу, витісняючи нудні чавунні ванни. Пластичність акрилу дозволяє ванні приймати які завгодно форми і протистояти пошкоджень. Все свідчить про те, що акрил у виробництво сантехніки прийшов всерйоз і надовго. Простота догляду за акриловими ванними не йде ні в яке порівняння з їх попередницями - у разі появи подряпин похибки можна легко усунути легкої поліровкою. Крім того, згідно з останніми дослідженнями, акрил є активним антисептиком - отже, ванни з нього можуть стати своєрідними ліками. Ну і останній цвях - акрил не такий слизький, як його металеві та чавунні попередники, що додає до всіх його переваг ще одне чимало важливе - безпека.

Але не варто думати, що акрил - вінець сучасної хімічної думки. А як вам мармурова ванна, яка важить в кілька десятків разів менше мармурової, при цьому і коштує дешевше, а ще не тріскається і приймає будь-яку форму? А ще й колір можна будь вибрати і малюнок, хоч смугастий в цятку. Скажете фантастика? Та ні ж - коріан. Маючи всі властивості мармуру, ванни з кориана набагато легше, що дозволяє встановлювати їх в приміщеннях навіть з найслабшими перекриттями, а завдяки своїй унікальній здатності при термообробці, коріан може приймати будь-які форми і вписуватися в будь-простору. З нього можна робити ексклюзивну сантехніку - як вам, наприклад, ванна з кориана, обшита натуральним деревом, на ніжках, з нержавіючої сталі? Шикарно? Зачекайте, ви ще не чули про литтєвому мармурі! Це сучасний композитний матеріал, виготовлений на основі натуральної мармурової крихти або кварцового наповнювача. Особливу довговічність виробів забезпечує захисний шар гелькоут, який відрізняється якістю і гігієнічністю. Унікальна особливість матеріалу - можливість виготовлення кольоровий сантехніки, а так як литтєвий мармур пофарбований на всю глибину, він не втрачає кольору від впливу часу, ультрафіолету і води. Литтєвий мармур дозволяє обрізати готовий виріб навіть в домашніх умовах, тому Ви можете вбудовувати раковини зі стільницями в ніші різних форм. Ванна з цього матеріалу прослужить вам більше 45 років. Єдина причина, по якій Ви захочете змінити виріб, Ваше бажання слідувати моді.

І пам'ятайте, ванна кімната - це особливе місце. Тут ви готуєте себе до денних подій і сюди ви заходите перед сном. Це сама інтимна кімната в будинку, і вона дуже дорога, щоб зіпсувати її безладом або незручностями. Ще древні знали, що якісний прийом водних процедур - запорука вашого здоров'я і довголіття.

Ласкаво просимо в новий світ комфорту і якості!