Душові кабіни

Чи може власник невеликої ванної кімнати облаштувати її так, щоб не тільки вдало розмістити все необхідне, але й зробити свої візити у ванну справжньою насолодою для тіла й душі? У цьому випадку незамінною є сучасна душова кабіна. Про основну перевагу не важко здогадатись – душова кабіна займає майже вдвічі менше площі, чим стандартна ванна - звичайні розміри варіюються від 70х70 см до 130х130 см, так що вистачить місця і для умивальника, шафок, пральної машини тощо. Душова кабіна може бути побудована безпосередньо між двома стінами кімнати чи у ніші (душовий куточок), або бути закрита по периметру та стелею зверху і мати складну електричну начинку - від гідромасажу до міні-сауни чи парної (душові бокси). Різноманіття гнучких підвідних шлангів дозволяє встановити душову кабіну всього за годину. Неймовірна кількість можливостей та варіацій водяних потоків – від хмаринки із малесеньких краплинок до реактивного душу, від м'яких ніжних цівочок до потужного потоку плюс температурні варіації – і у вас вдома справжнісінький лікувально-оздоровчий комплекс. Крім цього, в душі можна і просто митись. Проте і ванною, повною пахучої піни, можна насолоджуватись при наявності навіть обмеженої площі. На допомогу приходять нестандартні рішення.  Наприклад, стандартна прямокутна ванна має довжину 170 см. Асиметрична ванна Rosa150 (RAVAK) має по діагоналі (коли ми лежимо у ванній) 175 см, при цьому  довжиною ванна всього 150 см. Крім того, вона ширша, має сидіння, а поставивши душову шторку, яких у цій ванні кілька варіантів, ви отримаєте в маленькій ванній кімнаті велику ванну і великий душовий куток!

Варіант, коли душова кабіна стоїть безпосередньо на підлозі, у нас застосовується дуже рідко. Тому, як правило, встановлюється піддон. Декілька слів про характеристики піддону. По-перше, він має бути зручним по формі та розмірах, одночасно компактним і вмістимим, щоб не було тісно всередині кабіни, по-друге міцним та витримувати достатньо велику вагу, не прогинаючись, по-третє не повинен бути абсолютно гладким, адже на гладкій поверхні дуже легко підсковзнутись. Тип рельєфу не має особливого значення – хрестики, промінці, горбочки, - головне повинен бути рівномірно розподілений по всій площі піддону. Піддон може бути виготовлено з емальоваго металу (сталі), кераміки, акрилу, мармуру. Металеві піддони досить міцні та надійні, але є і мінуси – під потоками води досить сильно гримлять, та й з плином часу емаль поступово роз’їдається та вбирає бруд та іржу. Фаянсові є стійкими та масивними, але, як і люба кераміка, можуть розбитись. Дуже широке розповсюдження отримали акрилові піддони завдяки їх комфортності, вони з часом не темніють, не покриваються плямами, не вбирає бруд і навіть подряпини на них не будуть помітними, оскільки колір іде на всю товщину (від 4 до 6 мм). Але ці піддони потрібно укріплювати знизу, оскільки вони можуть прогинатись. Для  цього використовується алюмінієвий каркас на гвинтових ніжках з можливістю регулювання висоти. Фірми, що турбуються про своїх покупців вирішують цю проблему технологічним способом ще на стадії виробництва. Наприклад, фірмою RAVAK піддони виготовляються з поліуретанової піни та скловати. Такий піддон витримає вагу до 3 тонн (3 кг/см2).

Якщо при великому бажанні душовий куточок можна обладнати і без піддона, то без шторок (дверок, екрану), обійтись не можна. Каркас виготовляється із алюмінію з білим, кольоровим або хромованим покриттям. По формі душові кутки можуть бути півкруглі та з кутовим входом, з розсувними шторками або дверима. Останні потребують більше простору у ванній кімнаті. Система розсувних шторок, які не відкриваються в простір, дозволяє створити душовий куточок, що максимально економить місце. Розсувні шторки можуть бути 2-,3-,4- і 6-ти створчаті. В закритому вигляді їх утримує магнітна гумова стрічка. Рухаються такі шторки на роликах, які мають бути сховані всередині каркасу, щоб у них не потрапляла вода. Фірмою RAVAK пропонується альтернатива роликам – пластмасові планери з „нульовим” коефіцієнтом тертя. Планери оснащені системою Antiblock, яка забезпечує безшумний, безперебійний і плавний хід рухомих частин куточка. Після встановлення душового куточка рекомендується нанести силікон для ущільнення зовнішньої сторони.

Якщо при облаштуванні душового куточка використовується ніша (три облицьовані стіни), то при виборі дверей для душового куточка треба враховувати ширину ніші, наявність піддону, порогу та простору перед душовим куточком.. Беззаперечно цікавим варіантом , що призначений, перш за все для маленьких ванних кімнат, являються «вкорочені» душові куточки, які випускаються спеціально  для глибоких піддонів із сидінням - маленької ванни. Глибокі піддони поєднують переваги як ванни, так і душового куточка і тим самим є проміжним варіантом.

 Душові шторки можна поділити на два основних типи: зроблені з полістиролу (пластику, оргскла) і з гартованого безпечного скла Шторки з полістиролу дешевші, але мають ряд недоліків: від тривалого використання поступово втрачають початковий зовнішній вигляд, з'являються розводи. Краще всього купляти непрозорі пластикові шторки – матові, або з малюнком, на них сліди часу менш помітні. Скляні шторки – товар дорожчий, але дуже якісний та довговічний. Вони зроблені із спеціального безпечного загартованого скла, який по міцності можна порівняти з лобовим склом автомобіля. Скло буває прозоре, матове, структурне, узорчате, тоноване…

Поверхня звичайного листового скла, яка на перший погляд є гладенькою, насправді пориста та шорохувата, що створює умови для стійких забруднень. Не дивлячись на те, що пилюка та бруд є досить неприємними речами, найбільшим ворогом для скла слід рахувати воду. Будь-яка вода, за виключенням дощової або дистильованої, містить якусь кількість розчинних речовин – солей або мінералів. Якщо вода містить солі заліза, марганцю або кремнію, з'являється осад, який створює із склом хімічний зв’язок і через деякий час фарбує скло, надаючи йому неохайний зовнішній вигляд. Тому при виборі кабінок із скляними шторками варто поцікавитись, чи піддавалось скло додатковій водовідштовхувальній обробці. Вода і бруд зісковзують з такого скла, не залишаючи слідів, тому скляні шторки дуже зручні у догляді та не мутніють з часом.

Душові кабіни використовуються в тих випадках, коли встановлення стаціонарного і добре ізольованого душового куточка не дозволяють умови приміщення. Якщо порахувати всі будівельні витрати, зв’язані з встановленням якісного душового куточка, а також всі витрати, зв’язані з підготовкою стін та підлоги, то можна прийти до висновку, що найбільш економічним варіантом є саме душова кабіна. Значними перевагами є мобільність та мінімальна будівельна підготовка (підведення гарячої та холодної води та забезпечення стоку). Якісний змішувач, душова лійка та сифон – невід'ємні складові частини кожної душової кабіни. При прийманні душа дуже зручним є сидіння, що також входить в склад кабіни.

Останнім часом все більшу популярність отримують парові бокси, і не тільки у прихильників турецької бані. Воно і зрозуміло - і для здоров’я корисно, і приємно. Коли приходиш замерзлий холодним зимовим вечором додому, дуже хочеться добряче прогрітись. Можна, звичайно і в гарячу ванну лягти, але вода швидко остигає... А в закритій дверцятами кабіні цього ніколи не трапиться – паритесь, скільки душа забажає (температура пари – до 60 градусів Цельсія). Ще у всіх багатофункціональних душових кабінах обов’язково передбачено гідромасаж. Зі створенням гідромасажних систем просту гігієнічну процедуру перетворили в надзвичайно приємну та корисну, майже медичну  процедуру. Математично розраховане положення і напрям форсунок дозволяє подіяти на біологічно активні точки, розслаблюючи або, навпаки, підвищуючи тонус організму.  Інша справа, що в одних душових кабінах режимів масажу може бути більше, а в інших-менше. Ідеально, якщо масажні форсунки будуть повертатись. В цьому випадку можна направляти потоки води в потрібному напрямку, регулювати „форму” потічків - зробити тоненькою, або, навпаки, збільшити потужність подачі води. Деякі гідромасажні бокси оснащені пультом дистанційного керування.

Якщо ж дорога душова кабіна не по кишені, можна отримати майже такий самий набір сервісних функцій, встановивши останню новинку – змішувач для душа із змінним водяним потоком. Це диво інженерної думки компенсує несподівані коливання температури,  автоматично корегує коливання тиску, цим самим залишаючи незмінною температуру води. Досить лише за допомогою одної ручки встановити необхідний напір, а з допомогою другої-бажану температуру, і обидва показники будуть такими, поки ви не захочете їх змінити.

Розсіювач або душова лійка, що оснащена пристроєм від перекручування, може за допомогою спеціальної штанги фіксуватись на будь-якій висоті. Дана конструкція лиш на перший погляд нічим не відрізняється від звичного ручного душу. Насправді вона дозволяє створити безліч варіацій з типом гідромасажу – або за допомогою різноманітних насадок або самою конструкцією душової головки – форму водяного потоку можна змінити, просто повернувши розсіювач. Ну і звичайно додаткові аксесуари, типу мильниці з „плаваючим „ кріпленням на душовій штанзі, і можливість моментального роз’єднання змішувача і душового шланга, і клавіша економії води – ці дрібниці, звісно, не обов’язкові, але створюють додаткове відчуття комфорту. Отже,головна відмінність багатофункціональних душових кабін від простих полягає в тому, що такі душові кабіни, крім звичайного душу, мають також велику кількість додаткових функцій: контрастний душ, «тропічний дощ», «екзотичний водопад», генератор пари з приємним ароматом і ін.. У багатофункціональній душовій кабіні Ви маєте можливість насолоджуватися будь-яким душем залежно від Вашого настрою і стану; Ви зможете набратися бадьорості на початку дня, заряджати енергією, освіжитися, розслабитися в кінці важкого тижня і відчути себе в сауні. Докладний опис всіх функцій і значень указується в технічній документації купленою Вами душової кабіни. Щоб скористатися деякими функціями багатофункціональних душових кабін, необхідно зробити натиск води досить високим. Використовуючи спеціальну панель управління, розміщену усередині душової кабіни, Ви можете скористатися всіма функціями. При натисненні на будь-яку з них на екрані зажевріє, що саме Ви включили. За допомогою механічного регулятора багатофункціональних душових кабін Ви можете самі встановлювати витрату і температуру води.

Термін служби будь-якої багатофункціональної душової кабіни, в першу чергу, залежить від її експлуатації і правильного догляду. Якщо всі правила дотримуються, то така кабіна прослужить Вам не один десяток років.

Що треба враховувати вибираючи душову кабіну?

Перше. Практично всі деталі душової кабіни зроблені з пластику та металу. Все – окрім стулок. Вони у всіх виробників скляні, причому зроблені із спеціального «загартованого» скла. Отже розбити такі дверці практично неможливо.

До речі, такий пластик не шкідливий для здоров'я. Для виробництва кабін використовується спеціальний і абсолютно нешкідливий пластик. Але якість пластику все-таки різна.

Другий момент, який потрібно враховувати, вибираючи кабіну. Душова кабіна повинна бути розміром не менше 80 х 80. Виключення: якщо кабіна напівкругла, тоді вона може бути менше. Фахівці пояснюють цю вимогу тим, що коли людина миється, він, природно, не стоїть на одному місці. В процесі миття ми з вами, ясна річ, повертаємося, піднімаємо руки, ноги. І якщо прямокутна (або квадратна) кабіна буде менше 80 см по периметру, то в ній буде просто ніде розвернутися.

Третій момент: звернете увагу, чи укріплений піддон. Особливо якщо він зроблений з акрилу. Річ у тому, що чомусь найчастіше на нашому ринку продаються акрилові піддони, укріплені однією рамою: вона підтримує його тільки по периметру. Крім того, ніжки у нього розташовані тільки по кутах кабіни. Але цього недостатньо: є небезпека, що такий акриловий піддон прогинатиметься під тяжкістю людини.

Щоб цього не трапилося, потрібно купувати таку душову кабіну, де знизу (окрім рами і чотирьох ніжок) її підтримуватимуть дві перехрещені щаблини. А ще краще, щоб по центру була розташована ще одна, п'ята ніжка.

Але якщо ви помилилися і все-таки купили «погано укріплену» кабіну, піддон можна укріпити: хай робочі, які роблять у вас ремонт, підкладуть під піддон пару цеглин. Або навіть зроблять «подушку» з бетону.

Втім, є такі моделі душових кабін, де навіть за відсутності додаткового «кріплення» піддон зроблений дуже міцно. Ще на стадії виробництва лист акрилу потрапляє спочатку на спеціальну лінію. Там на нього знизу наноситься армуючий шар – скловолокно, зв'язане полімерним склеювальним складом. Потім до цього вже укріпленого листа приклеюють лист деревно-стружкової плити і знову покривають зверху армуючим шаром. Все – такий акриловий піддон вже не прогнеться. Звідси висновок: запитаєте у продавця, як зроблений піддон в тій багатофункціональній душовій кабіні, яка вам придивилася.

Четвертий момент:Перш ніж ви купите багатофункціональну душову кабіну, поцікавтеся, чи достатній у вас удома тиск води. Це потрібно, щоб працювала функція «масаж».

Так от, якщо тиск малуватий, є сенс купувати тільки таку душову кабіну де масаж працюватиме при тиску води від 1,5 Бар.

Інакше жодна «функція», окрім душу, не працюватиме. І ще. Непогано, щоб в парогенераторі була передбачена функція очищення води. Якщо ця функція є – вся апаратура кабіни працюватиме набагато довше.